Zmieniliśmy nawyki komunikacyjne mieszkańców
Tworząc przyjazną i bezpieczną infrastrukturę rowerową, daliśmy mieszkańcom szansę przesiadania się na jednoślady. Wskaźnikiem ich popularności jest liczba rowerów przed szkołami – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.
Do pracy przyjechał pan dziś rowerem? W końcu ktoś musi kręcić kilometry dla miasta?
Tak, jak niemal każdego dnia w roku. Także zimą. Osoby jeżdżące do pracy rowerem to już codzienny widok w Białej Podlaskiej i jestem dumny z tego, jak zmienia się nasz styl życia. Wszyscy w naszym mieście kręcimy kilometry.
W tym roku Biała Podlaska znów zostanie rowerową stolicą Polski? Rywalizacja trwa…
Wszystkie znaki na niebie i ziemi na to wskazują, ale oczywiście ze sportową pokorą oczekujemy, jaki będzie wynik. Jeszcze pół miesiąca kręcenia przed nami.
Jak pan namawia mieszkańców, by do pracy, na zakupy dojeżdżali rowerem, choćby w czerwcu, gdy kręci się kilometry dla miasta?
Wspólnie z mieszkańcami, z licznymi lokalnymi środowiskami udało się nam dokonać tej mentalnej transformacji, tego przekształcenia codziennych nawyków komunikacyjnych. Z naszego kilkuletniego doświadczenia wyłania się obraz, że potrzebne są zmiany infrastruktury komunikacyjnej oraz system promocji, zachęt, oddziaływania na siebie nawzajem dobrym przykładem. I to nam się w Białej Podlaskiej na tych obu polach udaje.
W minionej kadencji, w ostatnich pięciu latach wydłużyliśmy sieć dróg rowerowych w naszym mieście z 9 do 40 kilometrów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta