Czym jest zakład agencyjny i kiedy powstaje
Powstanie zakładu podatkowego wiąże się dla zagranicznego przedsiębiorcy z szeregiem obowiązków, w szczególności z koniecznością rejestracji w Polsce, a także kalkulacji i zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.
Prowadzenie działalności w Polsce przez podmioty zagraniczne może prowadzić do powstania tzw. zakładu podatkowego (ang. permanent establishment; niem. Betriebsstätte). Na podstawie obowiązujących umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a także wytycznych międzynarodowych jednym z podstawowych rodzajów zakładu podatkowego jest zakład typu agencyjnego. Dlatego bardzo istotna dla przedsiębiorcy jest świadomość ryzyka powstania zakładu podatkowego, a także znajomość regulacji z tego obszaru.
Charakterystyczne cechy
Na podstawie regulacji Modelowej Konwencji OECD (art. 5 ust. 5), a także poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) można przyjąć ogólne założenie, że najistotniejszą cechą zakładu agencyjnego jest posiadanie przedstawiciela, który działa w imieniu danej spółki na terenie innego kraju oraz posiada i zwyczajowo wykonuje pełnomocnictwo do zawierania umów w innym państwie. Podejmowanie czynności za pośrednictwem maklera, generalnego komisanta albo jakiegokolwiek innego niezależnego przedstawiciela, pod warunkiem że te osoby działają w ramach swojej zwykłej działalności (art. 5 ust. 6), nie prowadzi do powstania zakładu podatkowego.
Przykład:
XYZ GmbH z siedzibą w Niemczech zajmuje się dystrybucją walizek i plecaków turystycznych. Spółka zatrudnia dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta