Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śluby 2024: czy skarbówka może zajrzeć do kopert dla nowożeńców

17 czerwca 2024 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Prezenty ślubne to darowizny, ale z reguły, ze względu na wysokie limity kwot wolnych od podatku, nie trzeba ich zgłaszać skarbówce. Jednak jeśli rodzice planują przekazać dziecku z okazji wesela znaczniejszą kwotę, lepiej przelać ją na konto.

Sezon ślubny w pełni i zapewne ostatnią rzeczą, o jakiej w ferworze przedślubnych przygotowań myślą przyszli nowożeńcy, są... podatki. Tymczasem prezenty ślubne, zwłaszcza tradycyjne koperty, mogą potencjalnie trafić na celownik skarbówki. I nie jest to żadne wydumane zagrożenie, bo takie przypadki już się zdarzały.

Żeby więc po weselu nie dostać dodatkowego rachunku ze skarbówki, trzeba pamiętać o kilku zasadach, a czasami zamiast gotówki w kopercie poprosić o przelew na konto.

Prezentu to darowizna

Większość osób zapewne żyje w przekonaniu, że prezent ślubny to prezent jak każdy i skarbówce nic do tego. Nic bardziej mylnego. Podatkowo to darowizna, która co do zasady w Polsce podlega podatkowi od spadków i darowizn. Jednak to, czy finalnie trzeba będzie się nią podzielić z fiskusem, zależy od kilku czynników – przede wszystkim od jej wartości i stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym.

W podatku od spadków i darowizn obowiązują trzy podstawowe grupy podatkowe. Plus specjalna najbardziej uprzywilejowana grupa zerowa. Do trzech podstawowych należą różne grupy osób, dla których obowiązują różne limity kwot wolnych od podatku oraz inna wysokość podatku. Grupa zerowa pokrywa się częściowo z grupą I, ale ma specjalne przywileje.

Niemniej, mówiąc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12900

Wydanie: 12900

Spis treści
Zamów abonament