Odroczenie KSeF otwiera nowe możliwości
Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania to szansa, by temu projektowi nadać kształt uwzględniający nie tylko słuszny interes fiskusa, ale też oczekiwania przedsiębiorców, że KSeF – oprócz wydatków i dodatkowych obowiązków – przyniesie im faktyczne korzyści płynące z cyfryzacji faktur.
Minister finansów podjął trudną, lecz jednocześnie rozważną i odpowiedzialną decyzję o przesunięciu wprowadzenia obligatoryjnego KSeF na 2026 r. Audyt systemu wykazał problemy z wydajnością, architekturą i zarządzaniem projektem. Równolegle prowadzone konsultacje publiczne również pokazały, że nie jest on gotowy – wiele kwestii technicznych i prawnych nie było jeszcze rozstrzygniętych, konsultanci zgłaszali liczne błędy i bardzo krytycznie odnosili się do komunikacji z MF. Po konsultacjach powstał projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, w którym została uwzględniona niewielka część postulatów.
Zbliżający się termin wejścia w życie dotychczasowych przepisów spowodował, że 9 maja 2024 r. Sejm uchwalił ustawę, która tylko odracza ten termin. Poprawienie systemu ma być przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.
Zawieszone przygotowania
KSeF jest ogromnym wyzwaniem prawnym, ale także organizacyjnym, informatycznym i technicznym. Punkt wyjścia stanowią przepisy prawne, do których należy dostosować pozostałe rozwiązania, w szczególności informatyczne. Dotychczasowa wersja KSeF generowała istotne problemy i błędy, stwarzające zagrożenie dla prawidłowego i sprawnego jego funkcjonowania. Konieczne może być ponowne przemyślenie koncepcji całego systemu. Może się zatem okazać, że firmy, które już poniosły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta