Wyniki badań uczciwości w firmach „przerażające”
Pogarszają się standardy uczciwości, rośnie skłonność do działań nieetycznych – wynika z raportu firmy doradczej EY opartego na Światowym Badaniu Uczciwości w Biznesie 2024.
Na zlecenie EY w okresie od października 2023 r. do stycznia 2024 r. ankieterzy globalnej agencji badań rynku Ipsos przeprowadzili 5464 wywiady z członkami zarządów, przedstawicielami kadry kierowniczej wyższego szczebla, menedżerami i pracownikami wybranych dużych spółek i instytucji publicznych z 53 krajów i terytoriów z całego świata. W Polsce przeprowadzili 100 wywiadów. A „Rzeczpospolita” jako pierwsza poznała raport przygotowany w oparciu o nie. Jest bardzo niepokojący.
Standardy w dół
Okazuje się, że ponad połowa (53 proc.) badanych (członkowie zarządów, kadra kierownicza wyższego szczebla, menedżerowie i pracownicy dużych spółek i instytucji publicznych) w Polsce dopuszcza możliwość nieuczciwego działania w celu poprawy perspektywy rozwoju własnej kariery lub wynagrodzenia. Odsetek ten jest istotnie wyższy od średniej dla wszystkich badanych 53 krajów z całego świata (38 proc.). Co gorsza, oznacza także wzrost aż o 20 pkt proc. względem wyniku dla Polski z 2022 r. (33 proc.).
Co drugi ankietowany (49 proc.) twierdzi, że w jego firmie są menedżerowie, którzy poświęciliby uczciwość dla krótkoterminowych prywatnych wpływów. To także wynik istotnie wyższy niż w krajach rozwiniętych (39 proc.), a także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta