Skutki oskładkowania umów zlecenia i umów o dzieło od 2025 r.
Widmo zwiększonych kosztów utrzymania pracownika może stanowić pretekst do łamania przepisów obowiązującego prawa i dążenia przez przedsiębiorców i pracowników do zatrudniania „na czarno”.
adwokat w KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki Sp. k.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o zakończeniu prac nad projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeden z tzw. kamieni milowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), jakim jest pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych, w tym wszystkich umów zleceń i umów o dzieło, może wejść w życie w pierwszym kwartale 2025 r. Zleceniodawcy wkrótce zmierzą się ze wzrostem kosztów zatrudnienia, zleceniobiorcy zaś z niższymi wypłatami z tytułu zawartych umów.
Cel reformy
Jedna z reform wpisanych w polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO) związana jest z ograniczeniem segmentacji rynku pracy. W jej ramach rząd zobowiązał się do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (emerytalnym, rentowym, wypadkowym, z tytułu chorób zawodowych i chorobowym) wszystkich umów cywilnoprawnych. Wyjątkiem od reguły będą umowy zawierane z uczniami i studentami do 26. roku życia. Dodatkowo zniesiona ma zostać zasada opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od stawki minimalnego wynagrodzenia.
Realizacja tzw. kamienia milowego wpisanego w Krajowy Plan Odbudowy zgodnie z zapewnieniami rządu ma nie tylko wzmocnić polską gospodarkę po pandemii wirusa SARS-CoV-2, ale przede wszystkim wpłynąć na zwiększenie ochrony pracowników oraz ograniczyć niekorzystne „śmieciowe”...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta