Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwój sieci neuronowych jako narzędzia sztucznej inteligencji

31 października 2024 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Sztuczna inteligencja (AI): artystyczna wizualizacja komputerowej sieci neuronowej
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Sztuczna inteligencja (AI): artystyczna wizualizacja komputerowej sieci neuronowej

Człowiekiem, który zbudował pierwszą działającą sieć neuronową, był Frank Rosenblatt z Cornell Laboratory. Opracował tzw. perceptron – urządzenie elektroniczne, które zostało stworzone zgodnie z zasadami biologii i wykazywało zdolność uczenia się. Co ciekawe, Rosenblatt był psychologiem, a nie informatykiem.

Tegoroczne Nagrody Nobla w dziedzinach fizyki i chemii zostały przyznane w istocie za osiągnięcia w zakresie sztucznej inteligencji. Czterej tegoroczni nobliści zostali wyróżnieni za badania, w których zastosowali jedno z najlepszych narzędzi sztucznej inteligencji – tzw. sieci neuronowe. Poznajmy historię ich rozwoju.

Odkrywanie tajemnic mózgu

O tym, że mózg jest narządem, w którym toczy się całe życie duchowe i intelektualne człowieka, uczeni wiedzieli od momentu, kiedy zaczęli się interesować badaniem anatomii i czynności poszczególnych części ciała. Hipokrates (460–375 p.n.e.) twierdził, że w ciele człowieka najważniejsze są trzy narządy: wątroba, serce i mózg. Co więcej, wiedziony genialną intuicją podkreślał, że mózg stanowi centrum emocji i świadomości człowieka. Nie wszyscy byli z nim zgodni, na przykład Arystoteles uważał, że mózg służy tylko do chłodzenia krwi.

Nie będę wchodził w detale badań mózgu w czasach starożytnych, średniowiecznych i nowożytnych, bo odkrycia dokonane w tym czasie (obiektywnie bardzo doniosłe) do tworzenia sieci neuronowych bezpośrednio się nie przyczyniły.

Okazuje się (z dzisiejszej perspektywy), że biologicznym fundamentem, na którym oparto budowę sieci neuronowych jako przyszłego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13016

Wydanie: 13016

Spis treści
Zamów abonament