Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na drodze do magazynowania energii

31 października 2024 | Energia dla domu i firmy | rp.pl
W ubiegłym roku w Europie zainstalowano niemal dwukrotnie więcej bateryjnych magazynów energii (BESS) niż w 2022 r.
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
W ubiegłym roku w Europie zainstalowano niemal dwukrotnie więcej bateryjnych magazynów energii (BESS) niż w 2022 r.

Strategiczne dokumenty rządowe, zmiany w programach wsparcia i nowe systemy rozliczania wyznaczają jasny kierunek dla prosumentów – warto będzie magazynować energię.

Rosnąca liczba prosumentów wytwarzających prąd w pogodozależnych instalacjach ma coraz większe znaczenie dla systemu elektroenergetycznego. Na koniec 2023 r. w Polsce było prawie 1,4 mln prosumentów, z czego aż milion pojawił się w latach 2019–2022. Według projektu nowelizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK), strategicznego dokumentu rządowego wyznaczającego kierunek transformacji energetycznej, liczba prosumentów może wzrosnąć aż do 2 mln w 2030 r. „Pożądanym kierunkiem zmian w rozwoju energetyki prosumenckiej jest uczynienie z prosumentów świadomych uczestników rynku” – czytamy w dokumencie. Jedynym z elementów tej świadomości jest inteligentne zarządzanie popytem na energię, w którym szczególną rolę odegrają magazyny energii.

Przydomowy magazyn energii to niewielka instalacja, która pozwala przechowywać część prądu wytworzonego np. podczas słonecznego dnia przez panele fotowoltaiczne i wykorzystać go w dogodnym momencie, np. wieczorem, gdy energia z sieci jest droga. Dzięki temu zwiększa się poziom autokonsumpcji – gospodarstwo domowe zużywa więcej energii wyprodukowanej przez własną instalację. Według szacunków Polskiej Izby Magazynowania Energii, na które powołuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska w KPEiK, w Polsce działa ok. 11 tys. przydomowych magazynów energii, których moc to w sumie ponad 100 MW, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13016

Wydanie: 13016

Spis treści
Zamów abonament