Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sztuczna inteligencja wyręcza kancelarie

31 października 2024 | Ekonomia i rynek | Barbara Mejssner
Głównym zastosowaniem generatywnej AI jest przetwarzanie dużej ilości szczegółowych informacji w procesach prawnych
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Głównym zastosowaniem generatywnej AI jest przetwarzanie dużej ilości szczegółowych informacji w procesach prawnych

Nowa technologia jest w stanie wykonywać wiele rutynowych zadań, ale nie zmniejszy zapotrzebowania na wykwalifikowanych prawników. Ich rola będzie ewoluować w kierunku analitycznych, strategicznych oraz zarządczych funkcji, pozostawiając AI zadania techniczne i proceduralne.

Sektor prawny chętnie i szybko absorbuje rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Według raportu opublikowanego przez Wolters Kluwer „Future Ready Lawyer 2024”, 65 proc. prawników spodziewa się wzrostu inwestycji w technologię AI w miejscu pracy w ciągu najbliższych trzech lat.

Zauważalnym trendem jest wdrażanie generatywnej sztucznej inteligencji. Co najmniej 76 proc. prawników z działów prawnych i 68 proc. z kancelarii korzysta z GenAI przynajmniej raz w tygodniu. Głównym jej zastosowaniem jest przetwarzanie dużej ilości szczegółowych informacji w procesach prawnych. – Sztuczna inteligencja w procesie stosowania prawa w ciągu kilku lat stanie się standardem. Wielokrotnie zwiększy poziom „zarządzania prawem” i zapewne wyeliminuje z rynku część kancelarii prawnych, ponieważ spora liczba zapytań będzie kierowana bezpośrednio do AI z pominięciem prawników. W ciągu kilku najbliższych lat AI będzie także uczestniczyła w wydawaniu niektórych wyroków sądowych, co może szokować, ale jest nieuniknione. Odegra też rolę w procesie legislacyjnym, eliminując wadliwe projekty przepisów na etapie ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13016

Wydanie: 13016

Spis treści
Zamów abonament