Jak sztuczna inteligencja wyręcza kancelarie
Nowa technologia jest w stanie wykonywać wiele rutynowych zadań, ale nie zmniejszy zapotrzebowania na wykwalifikowanych prawników. Ich rola będzie ewoluować w kierunku analitycznych, strategicznych oraz zarządczych funkcji, pozostawiając AI zadania techniczne i proceduralne.
Sektor prawny chętnie i szybko absorbuje rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Według raportu opublikowanego przez Wolters Kluwer „Future Ready Lawyer 2024”, 65 proc. prawników spodziewa się wzrostu inwestycji w technologię AI w miejscu pracy w ciągu najbliższych trzech lat.
Zauważalnym trendem jest wdrażanie generatywnej sztucznej inteligencji. Co najmniej 76 proc. prawników z działów prawnych i 68 proc. z kancelarii korzysta z GenAI przynajmniej raz w tygodniu. Głównym jej zastosowaniem jest przetwarzanie dużej ilości szczegółowych informacji w procesach prawnych. – Sztuczna inteligencja w procesie stosowania prawa w ciągu kilku lat stanie się standardem. Wielokrotnie zwiększy poziom „zarządzania prawem” i zapewne wyeliminuje z rynku część kancelarii prawnych, ponieważ spora liczba zapytań będzie kierowana bezpośrednio do AI z pominięciem prawników. W ciągu kilku najbliższych lat AI będzie także uczestniczyła w wydawaniu niektórych wyroków sądowych, co może szokować, ale jest nieuniknione. Odegra też rolę w procesie legislacyjnym, eliminując wadliwe projekty przepisów na etapie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta