Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nienależny zasiłek: kiedy nie trzeba go zwracać?

31 października 2024 | Kadry i Płace | Łukasz Chruściel

Dla przyjęcia odpowiedzialności ubezpieczonego z art. 84 ust. 1 pkt 1 lub pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: u.s.u.s.) niezbędne jest wykazanie braku prawa do świadczenia i świadomości danej osoby, że zasiłek był nienależny. Obie przesłanki muszą wystąpić już w trakcie pobierania świadczenia, a nie po zaprzestaniu jego wypłaty. Innymi słowy, jeśli w trakcie pobierania świadczenia jest ono „należne”, zaś okoliczności wyłączające prawo do niego, a w konsekwencji również wiedza o tym świadczeniobiorcy, wystąpiły post factum, to nie ma podstaw do uznania, że należności wypłacone podlegają zwrotowi na podstawie art. 84 ust. 1 u.s.u.s.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 15 maja 2024 r. (III USKP 131/23).

Ubezpieczona została zobowiązana do zwrotu wypłaconych świadczeń (zasiłek macierzyński, chorobowy i opiekuńczy) wraz z odsetkami. Powodem było zakwestionowanie przez organ rentowy podlegania przez nią ubezpieczeniom społecznym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. ZUS wydał decyzję w związku ze stwierdzeniem, iż kobieta w spornym okresie w istocie nie prowadziła działalności gospodarczej w rozumieniu prawa, gdyż nie spełniała wymogów ustawowych w tym zakresie, a jedynie pozorowała działalność wyłącznie w celu skorzystania z ubezpieczeń społecznych i uzyskania wysokich zasiłków macierzyńskiego i chorobowego. W konsekwencji wypłacone na jej rzecz świadczenia w tym okresie były, zdaniem ZUS oraz sądu I i II instancji, pobrane nienależnie.

Sąd Najwyższy uznał natomiast, że w każdym przypadku, w którym przyjmuje się, że świadczenie ubezpieczeniowe zostało nienależnie pobrane i w związku z tym podlega zwrotowi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13016

Wydanie: 13016

Spis treści
Zamów abonament