Nowoczesna gospodarka potrzebuje wykształconych pracowników
| Wiele szkół wyższych z całej Polski wprowadza do oferty nowe kierunki studiów, które przygotują studentów do wyzwań współczesnej gospodarki oraz rynku pracy, szczególnie w kontekście transformacji cyfrowej i zielonej, z naciskiem na kluczowe sektory dla rozwoju kraju.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozstrzygnęło dwa konkursy, w ramach których uczelnie mogły się starać o dofinansowanie do projektów, które mają przygotować absolwentów na wyzwania gospodarki i rynku pracy, zwłaszcza w kontekście cyfrowej i zielonej transformacji, z uwzględnieniem potrzeb branż kluczowych dla rozwoju Polski. Pozyskane środki wzmocnią również kwalifikacje i kompetencje kadry zaangażowanej w proces kształcenia w przyszłościowych dziedzinach.
Na konkursy „Kształcenie na potrzeby gospodarki” oraz „Kształcenie na potrzeby branż kluczowych” NCBR przeznaczyło blisko 808 mln zł ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).
O dofinansowanie mogły się ubiegać uczelnie, które m.in. zaplanowały dostosowanie swoich programów kształcenia do potrzeb rozwoju gospodarki, m.in. dla branż: energetyka odnawialna, rolnictwo i przemysł spożywczy, przemysł lotniczo-kosmiczny, transport. Jak przekazuje NCBR, zainteresowanie było ogromne. W sumie wybrano 83 projekty zgłoszone przez uczelnie.
– Unia Europejska kładzie dziś ogromny nacisk na promowanie oraz wspieranie rozwoju umiejętności i kompetencji. Zapewnienie wysokiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta