Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy rzuciły się na AI. Ale co dalej?

31 października 2024 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
AI wywiera ogromny wpływ na rynek pracy i przyspiesza zachodzące na nim zmiany. Prowadzi też do powstawania nowych specjalizacji i zawodów
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
AI wywiera ogromny wpływ na rynek pracy i przyspiesza zachodzące na nim zmiany. Prowadzi też do powstawania nowych specjalizacji i zawodów

Tempo, w jakim firmy w Polsce wdrażają narzędzia sztucznej inteligencji, jest najwyższe w całej Europie. Co z tego, skoro tylko co piąty pracownik używa takich systemów. Problemem są brak kompetencji i strach przed utratą pracy.

– Rozwój sztucznej inteligencji zlikwiduje pewne zawody, ale zrodzi nowe – nie ma wątpliwości dr Paweł Janukowicz, członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP). I podkreśla, że już dziś powinniśmy się przygotować do kształcenia kadr na takie stanowiska, jak inżynier uczenia maszynowego, badacz AI, inżynier przetwarzania języka naturalnego czy architekt inteligentnych rozwiązań.

Zdaniem Janukowicza potrzebni będą wdrożeniowcy i konsultanci systemów sztucznej inteligencji, specjaliści ds. etyki i cyberbezpieczeństwa w inteligentnych aplikacjach.

Nowe zawody

– To tylko niektóre zawody przyszłości, które wymagają unikalnej wiedzy z zakresu programowania, matematyki, statystyki, a także uczenia maszynowego, przetwarzania danych i algorytmów – tłumaczy ekspert TEP.

Według niego pojawienie się nowych zawodów nie powinno przerażać, gdyż takie zmiany zachodziły na rynku już wcześniej. Jak wylicza, komputeryzacja wyeliminowała z rynku pracy maszynistki, telefonistki, zecerów i rachmistrzów, ale powstały nowe profesje: programiści, administratorzy systemów informatycznych, specjaliści ds. bezpieczeństwa IT,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13016

Wydanie: 13016

Spis treści
Zamów abonament