Uczelnie muszą być bardziej doceniane przez państwo
rozmowa | prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, przewodniczący Zgromadzenia Uczelni Fahrenheita w Gdańsku.
Szef resortu nauki zapowiedział, że głównym celem przygotowywanej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym jest dbałość o jakość nauki. Na jakie zmiany czekają uczelnie, co zdaniem pana profesora wymaga pilnych regulacji?
Piotr Stepnowski:
W zakresie organizacji nauki zmiany koncentrują się głównie na kwestiach porządkujących i doprecyzowujących procedury nadawania stopni naukowych. Stanowią częściowo odpowiedź na postulaty Rady Doskonałości Naukowej i środowiska naukowego, choć nie rozwiązują wszystkich problemów. Wciąż pozostaje do rozwiązania kwestia uprawnień jednostek do nadawania stopni, które nie spełniają kryteriów kadrowych, a także liczba recenzentów, która nie wpływa na merytoryczne rozstrzygnięcia, lecz jedynie zwiększa koszty. Problematyczne jest także prowadzenie postępowań w języku obcym, co stanowi wyzwanie dla uczelni dążących do umiędzynarodowienia. Nowelizacja ustawy ma precyzować zasady obron doktorskich w trybie online, wprowadzać możliwość modyfikacji planów badawczych doktorantów, utrzymać ich status do zakończenia postępowania doktorskiego oraz przewidywać ulgi w opłatach komunikacyjnych. Nowe przepisy obejmą także sprawy studenckie. Pozytywnie oceniam propozycje uelastycznienia zasad przyjęcia na studia II stopnia, podniesienia progu dochodowego do uzyskania stypendium oraz rozszerzenia kryteriów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta