Co dla przedsiębiorców może się zmienić w uldze na badania i rozwój
Zgodnie z projektowanymi zmianami poszerzeniu miałby ulec katalog kosztów możliwych do odliczenia w ramach ulgi B+R, a to po pierwsze poprzez rozszerzenie katalogu podmiotów koszty ekspertyz, opinii i usług doradczych których mogłyby zostać zaliczone jako koszty kwalifikowane.
adwokat, Marszałek & Partnerzy
Rozpoczynający się sezon jesienny tradycyjnie otwiera na nowo zawieszone w trakcie sezonu urlopowego dyskusje o wspieraniu rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Jednym z podejmowanych obecnie ponownie tematów jest materia stworzenia przyjaznego klimatu dla krajowej działalności badawczej i innowacyjnej i w tym kontekście pojawia się w dyskursie publicznym temat zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie zapisanej tam ulgi na badania i rozwój, czyli ulgi B+R.
Uprzywilejowany dochód
Przed omówieniem planowanych zmian, rozszerzających uprawnienia przedsiębiorców wynikłe z ulgi B+R, pokrótce trzeba przypomnieć szerszy zasób możliwości, jakie daje ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przedsiębiorcom prowadzącym działalność badawczo rozwojową lub osiągającym dochód ze szczególnego rodzaju praw własności intelektualnej, tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (analogiczne rozwiązania przewidziano również w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych). Obok ulgi B+R uregulowanej w art. 18d i nast. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mowa tu oczywiście o uprzywilejowanym opodatkowaniu dochodu w zw. z tzw. przepisami dot. IP BOX (art. 24 d i nast. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), przy czym „obok” jest tu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta