Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równość płac. Nowe obowiązki firm, nowe prawa pracowników

31 października 2024 | Kadry i Płace | Małgorzata Kurzynoga

Już teraz pracodawcy powinni prześwietlać swoją politykę płacową. Kiedy firmowe zapisy uznać za dyskryminujące? Jak je zmienić i ile to będzie kosztować? Co grozi pracodawcy za nieprzestrzeganie dyrektywy?

Unijna dyrektywa dotycząca przejrzystości wynagrodzeń ma pomóc w walce z dyskryminacją płacową oraz luką w zarobkach kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej. Państwa członkowskie powinny ją implementować do krajowych przepisów do 7 czerwca 2026 r. Zmiany wynikające z wdrożenia zapisów dyrektywy będą jednak rewolucyjne, więc już teraz firmy powinny zacząć się do nich przygotowywać. Jakie nowe obowiązki zostaną nałożone na pracodawców? Jakie prawa zyskają pracownicy? Z jakimi kosztami muszą liczyć się firmy?

7

Czego wymaga od pracodawców Dyrektywa 2023/970?

Jednym z głównych założeń dyrektywy jest posiadanie przez pracodawców systemów wynagrodzeń, które zapewniają równe wynagrodzenie za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Każdy pracodawca powinien przyjrzeć się i zrewidować obecne struktury wynagrodzeń, a także dokonać wartościowania stanowisk pracy.

Stworzenie prawidłowej struktury wynagrodzeń jest procesem długofalowym i nie będzie to zadanie jednorazowe. Konieczna będzie cykliczna weryfikacja, czy system spełnia wymogi wynikające z dyrektywy.

7

W jaki sposób ustalić, czy firmowe przepisy o wynagrodzeniach są zgodne z dyrektywą?

Jednym z głównych założeń dyrektywy jest posiadanie przez pracodawców systemów wynagrodzeń,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13016

Wydanie: 13016

Spis treści
Zamów abonament