Równość płac. Nowe obowiązki firm, nowe prawa pracowników
Już teraz pracodawcy powinni prześwietlać swoją politykę płacową. Kiedy firmowe zapisy uznać za dyskryminujące? Jak je zmienić i ile to będzie kosztować? Co grozi pracodawcy za nieprzestrzeganie dyrektywy?
Unijna dyrektywa dotycząca przejrzystości wynagrodzeń ma pomóc w walce z dyskryminacją płacową oraz luką w zarobkach kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej. Państwa członkowskie powinny ją implementować do krajowych przepisów do 7 czerwca 2026 r. Zmiany wynikające z wdrożenia zapisów dyrektywy będą jednak rewolucyjne, więc już teraz firmy powinny zacząć się do nich przygotowywać. Jakie nowe obowiązki zostaną nałożone na pracodawców? Jakie prawa zyskają pracownicy? Z jakimi kosztami muszą liczyć się firmy?
∑
7
Czego wymaga od pracodawców Dyrektywa 2023/970?
Jednym z głównych założeń dyrektywy jest posiadanie przez pracodawców systemów wynagrodzeń, które zapewniają równe wynagrodzenie za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Każdy pracodawca powinien przyjrzeć się i zrewidować obecne struktury wynagrodzeń, a także dokonać wartościowania stanowisk pracy.
Stworzenie prawidłowej struktury wynagrodzeń jest procesem długofalowym i nie będzie to zadanie jednorazowe. Konieczna będzie cykliczna weryfikacja, czy system spełnia wymogi wynikające z dyrektywy.
∑
7
W jaki sposób ustalić, czy firmowe przepisy o wynagrodzeniach są zgodne z dyrektywą?
Jednym z głównych założeń dyrektywy jest posiadanie przez pracodawców systemów wynagrodzeń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta