W sieci kluczowe są edukacja i prewencja
Najważniejsze wyzwania związane z bezpieczeństwem w sieci i budowa świadomości na ich temat zarówno wśród obywateli, jak i w organizacjach były tematem debaty ekspertów.
W trakcie debaty „Współczesne wyzwania w cyberbezpieczeństwie”, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”, mówiono o głównych problemach w tym obszarze, nowych zagrożeniach – związanych także z coraz powszechniejszym wykorzystywaniem sztucznej inteligencji (AI) przez cyberprzestępców – jak również o kluczowych działaniach w organizacjach, mających wzmacniać bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
Krzysztof Zieliński, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), wskazał, że w centrum uwagi spraw związanych z cyberbezpieczeństwem jest dziś sztuczna inteligencja (AI) i wykorzystanie jej przez grupy cyberprzestępcze. – Nie jest ona jeszcze wykorzystywana powszechnie i nie niesie takich zagrożeń, jakich możemy się spodziewać w przyszłości, natomiast już widzimy próby wykorzystywania machine learningu i dużych modeli językowych do różnych działań cyberprzestępczych. Powstały już modele specjalnie wytrenowane do tworzenia złośliwego oprogramowania czy też tworzenia zmanipulowanych treści wideo – powiedział.
Cyberzagrożenia prosto ze sklepu
Cyberprzestępczość się sprofesjonalizowała, działa w modelu Cybercrime-as-a-Service.
– Już nie trzeba być zaawansowanym informatykiem i robić wszystkiego samemu, by prowadzić działalność cyberprzestępczą. W darknecie, czyli części internetu wykorzystywanej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta