Firmy i gospodarstwa domowe mogą skorzystać na OZE
To najlepsza odpowiedź na niestabilność rynku i rosnącą presję na dekarbonizację.
W kontekście dynamicznych zmian na rynku energii polskie firmy i gospodarstwa domowe stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami i możliwościami. Ceny energii elektrycznej, które w ostatnich latach rosły, zaczynają stabilizować się dzięki spadkom na rynku hurtowym. W ostatnich kwartałach ceny na Towarowej Giełdzie Energii zmniejszały się przede wszystkim dzięki spadkom cen takich surowców, jak gaz czy węgiel. W ciągu roku o niemal jedną trzecią potaniały też uprawnienia do emisji dwutlenku węgla w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) – a w miksie energetycznym, który w dalszym ciągu pozostaje zdominowany przez węgiel, nadal jest to jeden z głównych czynników cenotwórczych.
Jednak wpływ tych czynników na sytuację gospodarstw domowych i biznesu jest zróżnicowany. Gospodarstwa domowe objęte taryfami będą chronione przed wahaniami cen do końca 2025 roku – do tego czasu będzie obowiązywać przyjęta przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfa, na mocy ustawy z maja o bonie energetycznym, będzie ona trwać nie rok, tylko półtora. Wynosi 622,8 zł/MWh, czyli o ok. 16 proc. mniej niż taryfa zatwierdzona na I poł. 2024 i o 42 proc. mniej od taryfy z 2023 r. Do tego dochodzi zatwierdzona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska tzw. cena maksymalna energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w wysokości 500 złotych za megawatogodzinę. To oznacza stabilne rachunki, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta