Kiedy sąd uzna, że przyczynę wypowiedzenia wskazano nieprawidłowo?
Forma sporządzenia oświadczenia woli przez pracodawcę nie jest celem samym w sobie. Przede wszystkim obowiązek wskazania przyczyny ma za zadanie umożliwić pracownikowi obronę przed merytorycznie nieuzasadnionym działaniem pracodawcy. Należy zatem przyjąć, że prawidłowość wskazania przyczyny powinna być oceniana z uwzględnieniem tej właśnie funkcji. Dopiero brak precyzyjnego i zrozumiałego wskazania pracownikowi (powodowi) przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia stanowi konstrukcyjną wadę oświadczenia woli i prowadzi do usprawiedliwionego wniosku, że tak dokonana czynność narusza przepisy o ustaniu zatrudnienia.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 24 kwietnia 2024 r. (II PSK 103/23).
W analizowanej sprawie powód zarzucał swojemu byłemu pracodawcy, iż wskazana przez niego przyczyna w wypowiedzeniu umowy o pracę nie była jasna i konkretna. W konsekwencji zdaniem powoda pracodawca nie rozwiązał z nim skutecznie umowy o pracę, ponieważ z wypowiedzenia nie wynikało dostatecznie precyzyjnie i w sposób zrozumiały dla pracownika, co było przyczyną wypowiedzenia.
Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej powoda do rozpoznania. Przy okazji odświeżył jednak swój pogląd w kwestii oceny sposobu formułowania przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Podkreślił, że nieprecyzyjne wskazanie przez pracodawcę przyczyny (na przykład wypowiedzenia umowy o pracę) nie narusza art. 30 § 4 k.p., jeżeli w okolicznościach danej sprawy, z uwzględnieniem informacji podanych pracownikowi przez pracodawcę w inny sposób, stanowi to dostateczne sprecyzowanie tej przyczyny. Ocena, czy przyczyna ustania zatrudnienia została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta