Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Technologia, która może pomóc

31 października 2024 | Rektorzy o swoich uczelniach

| Sztuczna inteligencja (AI) jest wykorzystywana jako narzędzie w dydaktyce i badaniach, a także sama stanowi przedmiot badań naukowców. Na licznych uniwersytetach czy politechnikach pojawiły się kierunki związane ze sztuczną inteligencją.

Rolą uczelni jest studiowanie mechanizmów sztucznej inteligencji, dążenie do ich zrozumienia i popularyzacji. Musimy powszechnie używać technologii AI i doskonalić się w jej wykorzystaniu. Jest to droga do lepszego zrozumienia ograniczeń i własności sztucznej inteligencji. Pozostałym zostaje ostrożność i dociekliwość w dochodzeniu do prawdy – uważa profesor Adam Wojciechowski z Politechniki Łódzkiej.

Popularny kierunek

Polskie uczelnie sięgają po rozwiązania oparte na AI. – Dostosowujemy naszą ofertę kształcenia do rozwoju tego sektora. Za przykład niech posłuży kierunek Informatyka i Systemy Inteligentne, który ma na celu m.in. przekazanie studentom wiedzy z zakresu informatyki oraz sztucznej inteligencji umożliwiających tworzenie i projektowanie rozwiązań informatycznych wykorzystujących i integrujących różne systemy inteligentne – mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik AGH w Krakowie.

Na tym kierunku studenci poszerzają wiedzę z zakresu języków i technik programowania, baz danych, analizy danych, ale także uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Mogą też wybrać specjalność: Artificial Intelligence and Data Analysis – która jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z gruntownym przygotowaniem w zakresie aktualnych metod i narzędzi sztucznej inteligencji w inżynierii oprogramowania, grafice komputerowej czy analizie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13016

Wydanie: 13016

Spis treści
Zamów abonament