Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwój małego atomu zwolnił. Nie tylko za sprawą audytów

31 października 2024 | Ekonomia i rynek | Bartłomiej Sawicki
źródło: Rzeczpospolita

Przygotowania do budowy w Polsce reaktorów SMR wyraźnie utknęły. Administracyjne działania odnośnie decyzji środowiskowych są przekładane, a dotychczasowe wstępne porozumienia kilku dużych firm energetycznych wygasły.

Poza najbardziej zaawansowanymi projektami realizowanymi przez Orlen i Synthos – poprzez spółkę Orlen Synthos Green Energy – tempo współpracy innych firm wyraźnie osłabło lub partnerstwa z firmami zagranicznymi zostały wstrzymane. Przyczyny to zarówno trwające powyborcze przeglądy i audyty, jak i długotrwałe procesy certyfikacyjne małych reaktorów jądrowych w USA i Kanadzie.

Umiarkowany optymizm

W projekcie tzw. małej strategii energetycznej, a więc w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu zaprezentowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), uwzględniono budowę małych reaktorów jądrowych (SMR, ang. small modular reactor). Wskazano ponad 20 lokalizacji, określając przybliżony potencjał powyżej 25 reaktorów (o potencjalnej mocy pojedynczego reaktora ok. 300 MW) w latach 30. Autorzy dokumentu uważają SMR za cenne uzupełnienie dużych bloków energetycznych przy produkcji energii elektrycznej, a jednocześnie potencjalne wsparcie pokrycia zapotrzebowania na ciepło w ciepłownictwie.

Resort zauważa jednak niepewność przy wdrożeniu tej technologii w Polsce i wskazuje na perspektywę 2040 r., a nie – jak nadal utrzymują niektóre podmioty – 2030 r. – Do tej pory nie zakończono procesu licencjonowania SMR w krajach dostawców tej technologii oraz brak jest wiarygodnych informacji dotyczących kosztów tych inwestycji – podkreślono w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13016

Wydanie: 13016

Spis treści
Zamów abonament