Zarządzanie ryzykiem ze strony zewnętrznych dostawców usług ICT
Rozporządzenie DORA wymaga, aby podmioty finansowe dysponowały solidnymi i udokumentowanymi ramami zarządzania ryzykiem związanym z ICT, w tym ryzykiem ze strony zewnętrznych dostawców usług ICT.
Od szeregu lat obserwujemy wzrost wykorzystania przez podmioty finansowe różnego rodzaju usług cyfrowych, które są świadczone przez tzw. zewnętrznych dostawców usług informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Jest to w znacznym stopniu związane z chęcią instytucji finansowych dostosowania się do oczekiwań klientów, którzy przywykli do korzystania z dobrodziejstw technologii cyfrowych, czy to korzystając z bankowości internetowej, płatności mobilnych, czy różnego rodzaju platform inwestycyjnych. Jednocześnie technologie cyfrowe pozwalają podmiotom finansowym na uproszczenia procesów realizowanych w danej organizacji oraz redukcję kosztów jej działalności. Z tego względu podmioty finansowe powszechnie korzystają z usług cyfrowych, które m.in. wspierają obszary rozliczeń, back-office, płatności, scoringu, obsługi wierzytelności itp.
Oprócz niezaprzeczalnych korzyści związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych postępujące uzależnienie od usług świadczonych przez zewnętrzne podmioty z branży technologicznej stanowi coraz istotniejsze źródło ryzyka dla jakości oraz ciągłości usług świadczonych przez podmioty finansowe, a także dla bezpieczeństwa danych, które są przez nie przetwarzane.
Odpowiedź między innymi na powyższe ryzyko stanowić ma rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2554 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie operacyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta