Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa o wdrożenie systemu informatycznego – jakie zawrzeć postanowienia, na co zwrócić uwagę?

15 listopada 2024 | Biznes | Magdalena Michalska-Niewiadomska

Prawie każdy przedsiębiorca mierzył się z wdrożeniem systemu informatycznego, a tym samym z umową wdrożeniową. Odpowiednie jej skonstruowanie jest jednym z czynników, od których zależy powodzenie wdrożenia.

Umowy wdrożeniowe ze swej natury są skomplikowanymi i obszernymi umowami, które zazwyczaj ogniskują się wokół zabezpieczenia interesu wykonawcy. Zamawiający powinien mieć tego świadomość i dążyć do wynegocjowania korzystnych dla siebie postanowień.

1. Przedmiot umowy

W najprostszym ujęciu, przedmiot umowy wdrożeniowej obejmuje zaprojektowanie, dostarczenie i wdrożenie systemu informatycznego w infrastrukturze zamawiającego za określonym wynagrodzeniem. Im precyzyjniej system ten zostanie określony w umowie (np. poprzez opisanie specyfikacji systemu w załączniku do umowy), tym mniej sporów dotyczących wzajemnych oczekiwań co do przedmiotu wdrożenia powstanie pomiędzy stronami. Nadto, umowa wdrożeniowa może określać dodatkowe elementy względem jej głównego przedmiotu, np. przeprowadzenie analizy przedwdrożeniowej, dostawę sprzętu, stworzenie dokumentacji powdrożeniowej, przeprowadzenie migracji danych z systemów źródłowych zamawiającego do wdrażanego systemu, depozyt kodu źródłowego czy też szkolenia z korzystania z wdrożonego systemu.

2. Podział obowiązków pomiędzy stronami i zasady współpracy

Można zaryzykować twierdzenie, że sukces wdrożenia systemu informatycznego zależy przede wszystkim od bieżącej i sprawnej współpracy stron. Zamawiający często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich aktywny udział we wdrożeniu jest bardzo istotny. Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13027

Wydanie: 13027

Spis treści
Zamów abonament