Przedsiębiorca w restrukturyzacji, a co z pracownikami?
Sytuacja prawna pracownika zależy od tego, w jakiej procedurze przeprowadzana jest restrukturyzacja. W postępowaniu sanacyjnym pracownicy nie korzystają z ochrony przed wypowiedzeniem i nie w każdym przypadku zwolnienie jest konsultowane ze związkami zawodowymi.
Problemy ze spłatą długów, zmniejszone przychody czy spadek liczby zamówień jako jedne z podstawowych symptomów kryzysu finansowego firmy skłaniać mogą osoby decyzyjne do rozważenia opcji otwarcia jej restrukturyzacji. I choć ma ona na celu ratowanie firmy, wiadomość o zainicjowaniu tej procedury budzi zwykle niepokój nie tylko osób i podmiotów, względem których firma zwleka z zapłatą, ale także jej pracowników, których sytuacja osobista i zawodowa może się okazać niepewna w obliczu nadchodzących zmian. Przepisy dotyczące restrukturyzacji przyznają bowiem zadłużonemu pakiet rozwiązań mających na celu przywrócenie płynności finansowej i pozwalające niekiedy na działania stojące w sprzeczności z postanowieniami wiążących go umów. Czy restrukturyzacja zmienia reguły gry na linii pracownik – pracodawca i w jakim stopniu standardowo gwarantowana pracownikowi ochrona doznaje uszczerbku w sytuacji, w której na pierwszy plan wysuwają się potrzeba spłacenia zaległych należności i dążenie do uniknięcia upadłości firmy?
Cel restrukturyzacji
„Restrukturyzacja” w rozumieniu potocznym wiązana jest często z szeregiem działań dążących do optymalizacji struktur lub sposobu, w jaki operuje dany biznes. W języku prawniczym słowo to nabiera nieco innego znaczenia, stając się synonimem „postępowania restrukturyzacyjnego”. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta