Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestujesz w kryptowaluty i aktywa cyfrowe? Sprawdź podatkowe konsekwencje

15 listopada 2024 | Biznes | Marceli Chałubiński

Organy skarbowe wymagają zgłaszania dochodów z obrotu kryptowalutami w zeznaniach rocznych podatników. Kryptowaluty są traktowane jako prawa majątkowe, podlegają więc takim samym zasadom opodatkowania jak inne zyski kapitałowe.

Kryptowaluty i inne aktywa cyfrowe (takie jak tokeny NFT) w ciągu ostatnich lat zdobyły ogromną popularność. Z jednej strony oferują nowe możliwości inwestycyjne, z drugiej jednak wciąż budzą liczne wątpliwości natury prawnej i podatkowej. Dla wielu osób inwestowanie w aktywa cyfrowe może być skomplikowane i niejasne, szczególnie w zakresie obowiązków związanych z raportowaniem ich nabycia lub sprzedaży, a także opodatkowaniem operacji dokonywanych na tych aktywach. Poniżej przyjrzymy się kluczowym aspektom prawnym i podatkowym związanym z obrotem kryptowalutami i innymi aktywami cyfrowymi w Polsce.

1. Definicja kryptowalut i aktywów cyfrowych

Kryptowaluty to cyfrowe lub wirtualne waluty (tokeny), które opierają się na technologii blockchain, czyli rozproszonej bazie danych, która zapewnia zapis dokonywanych transakcji oraz ich bezpieczeństwo – bez potrzeby udziału centralnego organu (jak bank czy organy administracji publicznej). Najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin, ale rynek oferuje również wiele innych, takich jak Ethereum, Ripple, czy Litecoin.

Obok kryptowalut pojawiły się inne formy aktywów cyfrowych, jak np. tokeny NFT (Non-Fungible Tokens), które reprezentują unikalne aktywa, takie jak dzieła sztuki cyfrowej czy kolekcjonerskie przedmioty – również oparte na technologii blockchain. Różnicą pomiędzy kryptowalutami a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13027

Wydanie: 13027

Spis treści
Zamów abonament