Dyrektywa CSRD zmieni warunki także dla mniejszych firm
Chociaż nowe, bardziej wymagające zasady raportowania niefinansowego obejmą na razie tylko duże spółki, to unijne regulacje muszą już uwzględniać również ich dostawcy z sektora MŚP.
Już za kilka miesięcy, w 2025 r., największe spółki publiczne opublikują pierwsze raporty niefinansowe przygotowane według nowej unijnej dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). A ta wymaga od firm większej przejrzystości, a także szczegółowości ujawnień informacji i wskaźników związanych z ESG, czyli z ochroną środowiska naturalnego i klimatu (E), odpowiedzialnością społeczną (S) i ładem korporacyjnym (G).
Przygotowując raporty, spółki będą musiały nie tylko uwzględnić towarzyszące dyrektywie jednolite unijne standardy raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS), ale też szerzej odnieść się do celów Taksonomii ESG określającej kryteria działalności zrównoważonej środowiskowo.
Krajowa formalność
Nic więc dziwnego, że duże spółki z GPW, które raporty za 2024 r. powinny przygotowywać zgodnie z CSRD i według standardów ESRS, już zaczęły dostosowywać się do nowych zasad, nawet jeśli polska ustawa wdrażająca zapisy dyrektywy jest na razie na etapie prac sejmowych. Jak zaznacza dr Daniel Kiewra, główny ekspert ds. klimatu i energii w Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w przypadku dużych spółek giełdowych krajowa implementacja CSRD jest formalnością, gdyż i tak – działając na międzynarodową skalę – muszą przestrzegać obowiązujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta