Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Pałacu Elizejskim czy w więzieniu?

15 listopada 2024 | Świat | Jędrzej Bielecki
Marine Le Pen chce poprzeć w pierwszej turze wyborów prezydenckich od 35 do 40 proc. głosujących Francuzów
autor zdjęcia: JULIEN DE ROSA / AFP
źródło: Rzeczpospolita
Marine Le Pen chce poprzeć w pierwszej turze wyborów prezydenckich od 35 do 40 proc. głosujących Francuzów

W lutym sąd zdecyduje, czy pozbawić Marine Le Pen, liderkę Zjednoczenia Narodowego, prawa do udziału w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Marine Le Pen sprawę traktuje bardzo poważnie. Prawniczka z wykształcenia, od dziewięciu tygodni stawiała się w paryskim sądzie, gdzie toczył się proces w sprawie defraudacji przez francuską skrajną prawicę funduszy Parlamentu Europejskiego. Nie tylko sama starannie odpowiadała na zarzuty prokuratury, ale z uwagą słuchała też wystąpień pozostałych 24 oskarżonych, nieraz podpowiadając im, co mają powiedzieć, albo kwitując ich celne, jej zdaniem, riposty znaczącym „voilà!” (tak jest!).Jednak od paru dni Le Pen zmieniła strategię. Uznała, że ani sąd, ani prokuratorzy nie grają czysto. I zaczęła deklarować, że chodzi im tylko o jedno: pozbawienie jej możliwości udziału w wyborach prezydenckich w maju 2027 roku.

W środę wieczorem podejrzenia liderki się potwierdziły. Prokuratorzy Nicolas Barret i Louise Neyton zażądali bardzo surowych kar wobec Le Pen. Chcą, aby została skazana na pięć lat więzienia, w tym dwa w zawieszeniu, a być może dwa razy dłużej, jeśli sąd uwzględni jej rolę jako szefowej organizacji zaufania publicznego. Dodatkowo miałaby zapłacić 300 tys. euro (1 mln euro w razie uznania okoliczności obciążających przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13027

Wydanie: 13027

Spis treści
Zamów abonament