Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady dysponowania zyskiem spółki trzeba ustalić przed konfliktem wspólników

15 listopada 2024 | Biznes | Tomasz Rutkowski Michał Walczak Martyna Kunke

Podstawowym celem uczestnictwa w spółce jest osiąganie korzyści finansowych. Zagadnienia dotyczące sposobu podziału zysku i wypłaty dywidendy trzeba ustalić już w umowie spółki albo w porozumieniu wspólników, by uniknąć w przyszłości konfliktów ze wspólnikami.

Co do zasady wspólnicy uczestniczą w zysku wypracowanym przez spółkę z o.o. proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Możliwe jest jednak uprzywilejowanie w umowie spółki części udziałów w zakresie dywidendy.

Wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku spółki wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników.

Ważne!

Prawo wspólnika spółki z o.o. do udziału w zysku powstaje co do zasady po sporządzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz po podjęciu przez zgromadzenie wspólników uchwały o podziale zysku.

Brak podjęcia uchwały w przedmiocie zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki lub w przedmiocie przeznaczenia zysku wypracowanego w danym roku obrotowym do wypłaty wspólnikom powoduje, że nie powstaje roszczenie wspólnika o wypłatę zysku.

Przepisy kodeksu spółek handlowych nie przewidują, na jakie cele powinien być przeznaczany zysk wypracowywany przez spółkę. Decyzja w tym zakresie należy do zgromadzenia wspólników (o ile umowa spółki nie wskazuje, że o przeznaczeniu zysku decyduje inny organ spółki). Nierzadko wraz z rozwojem biznesu wśród wspólników powstaje rozłam i część z nich chce otrzymywać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13027

Wydanie: 13027

Spis treści
Zamów abonament