Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzebny jest broker łączący naukę i biznes

15 listopada 2024 | Ekonomia i rynek | rp.pl
autor zdjęcia: Artur Ettinger
źródło: Rzeczpospolita

W Polsce główną barierą ciągle hamującą rozwój innowacji jest brak współpracy i przepływu informacji między światami nauki i biznesu – mówi Witold M. Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Politechnika Warszawska.

Specjalizuje się pan w szeroko pojętej tematyce rozwoju gospodarczego, w szczególności w nowych technologiach i innowacjach. Przygotował pan m.in. dwa raporty poświęcone komercjalizacji wyników badań naukowych w Polsce – ponad dziesięć lat temu na zlecenie NCBR, a obecnie na zlecenie Sieci Badawczej Łukasiewicz. Co się zmieniło przez tę dekadę?

Mniej niż można by się było spodziewać, mimo że w tym czasie podwoił się odsetek PKB przeznaczany na badania i rozwój (B+R) – z 0,75 do 1,46 proc. PKB. W pierwszym raporcie zwracałem uwagę na fakt, że głównym problemem wcale nie był brak pieniędzy, ale brak sprawnych mechanizmów komercjalizacji badań. Istniało wiele barier i po stronie podaży badań odpowiadających potrzebom, i popytu na wyniki badań ze strony firm, ale też mechanizmu rynkowego, który powinien łączyć naukę z gospodarką i przetwarzać osiągnięcia naukowe na innowacje, czyli ich zastosowanie. Wymieniłem bardzo długą listę czynników, które hamują rozwój rynku badań naukowych. Jednak wtedy dominowały głosy, że Polska po prostu na badania wydaje za mało.

A tak nie było?

Po ponad dziesięciu latach na B+R wydajemy dwukrotnie większy odsetek PKB, ale wzrósł też znacznie nasz PKB, najszybciej w Unii Europejskiej. W związku z czym nasze wydatki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13027

Wydanie: 13027

Spis treści
Zamów abonament