Część flipperów odpływa z rynku
Na inwestycyjnym rynku mieszkań mniejszy tłok. Zapał flipperów studzi stabilizacja cen. O szybkie zyski jest trudniej.
Grono zainteresowanych inwestycyjnymi zakupami mieszkań maleje – wynika z raportu Metrohouse. Jak podaje Marcin Jańczuk, ekspert tej firmy, zakupy inwestycyjne to obecnie 26 proc. – Odsetek ten może być jednak większy, bo tym razem sporo pytań w ankietach pozostało bez odpowiedzi – wyjaśnia.
Inwestującym w mieszkania na wynajem ekspert radzi dokładne przeanalizowanie rentowności. – Ta w ostatnim czasie nie jest specjalnie satysfakcjonująca – zauważa.
Ceny się stabilizują
Z danych Rentier.io wynika, że średnia rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem we wrześniu to 4,7 proc. netto (po odjęciu kosztów) – przy założeniu, że 50-metrowy kupiony za gotówkę lokal ma lokatora 12 miesięcy w roku. W Krakowie jest to 4 proc., w Warszawie, Lublinie i Toruniu – 4,4 proc., we Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu – 4,5, w Rzeszowie i Łodzi – 4,8, w Bydgoszczy i Gdańsku – 4,9, w Katowicach – 4,7, w Białymstoku – 4,1, a w Szczecinie 5,4 proc.
Mieszkania już gwałtownie nie drożeją. Z raportu serwisu Rynekpierwotny.pl wynika, że przeciętne ceny lokali w siedmiu największych aglomeracjach od września do października się nie zmieniły. A od końca grudnia 2023 r. do końca października nowe mieszkania w stolicy zdrożały średnio o 6 proc., do niemal 17,8 tys. zł za mkw. W Krakowie ceny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta