Luka płacowa do likwidacji
Większość uczestników panelu prawników „Rzeczpospolitej” uznała, że unijne rozwiązania pomogą w wyrównaniu poziomu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.
Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca przejrzystości wynagrodzeń ma pomóc w walce z dyskryminacją płacową oraz luką w zarobkach kobiet i mężczyzn. Jej implementacja powinna nastąpić do 7 czerwca 2026 r.
W kolejnej turze panelu prawników poprosiliśmy ekspertów o ocenę rozwiązań, jakie przewiduje dyrektywa.
Zgodnie z nowymi regulacjami ogłoszenia o naborze do pracy będą musiały być neutralne pod względem płci. 73 proc. uczestników panelu uznało, że to dobre rozwiązanie. 20 proc. prawników było przeciwnego zdania.
– Należy wszelkimi możliwymi sposobami eliminować zjawisko dyskryminacji. Bardzo dobrze, że w tym zakresie powstają przepisy unijne, które nakładają odpowiednie obowiązki już na etapie formułowania przez pracodawców ofert o pracę – uważa radca prawny Piotr Podgórski.
Z kolei 66 proc. prawników uznało, że w likwidacji luki płacowej pomoże obowiązek podawania przez pracodawców informacji ułatwiających porównywanie wynagrodzeń w podziale na płeć.