Cele zmian są polityczne
Likwidacja Akademii Wymiaru Sprawiedliwości to regres naukowy oraz ogromny cios wizerunkowy – mówi dr Michał Sopiński, rektor komendant AWS.
Akademia Wymiaru Sprawiedliwości powstała w 2018 r., za czasów poprzedniej władzy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Czy rzeczywiście była potrzebna?
Pamiętajmy, że Służba Więzienna to trzecia największa formacja mundurowa w Polsce. Znaczna część funkcjonariuszy jest z definicji zobligowana do posiadania wyższego wykształcenia i podwyższania swoich kompetencji w toku służby. W naszej ofercie poza prawem mamy m.in. studia w służbie kandydackiej w kampusie mundurowym w Kaliszu. Po trzech latach otrzymuje się stopień młodszego chorążego, czyli podoficerski, a po kolejnych dwóch, po zdanym egzaminie komendanckim, otrzymuje się od prezydenta RP stopień podporucznika i zostaje oficerem Służby Więziennej.
Mamy również inne tryby ustawowe oferty studiów, nie są to studia wymyślone przez nas w oderwaniu od potrzeb Służby Więziennej. Prowadzimy w akademii studia podyplomowe dla kandydatów na oficerów SW, tak zwaną oficerkę. Poza tym mamy też wiele studiów podyplomowych.
Łącznie to jest kilka tysięcy osób odbywających studia i szkolenia w uczelni.
Komu podlega AWS?
Akademia podlega Ministerstwu Sprawiedliwości. Jest nadzorowana przez ministra i jest cały czas jednostką organizacyjną SW. To nieprawda, że uczelnia jest uczelnią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta