Mediatorzy sądowi będą rejestrowani i certyfikowani
Mediacje i ugody sądowe wciąż odgrywają zbyt małą rolę w wymiarze sprawiedliwości. Może to zmienić ustawa porządkująca działalność mediatorów.
Polubowne załatwienie sporów odciążyłoby sądy. Dlatego trzeba upowszechniać mediacje sądowe i zawieranie ugód – takie głosy od dawna słychać zarówno w środowisku sędziowskim, jak też wśród osób zajmujących się mediacjami. Na razie w statystykach widać tylko niewielki postęp w ugodowym finalizowaniu sporów. Jedną z przyczyn jest brak wiedzy o tym, do którego konkretnie mediatora należy skierować sprawę.
Nikły procent spraw
Spójrzmy na liczby. Otóż według danych Ministerstwa Sprawiedliwości do mediacji nadaje się około 2,1 mln spraw wpływających do sądów, czyli około 14 proc. spośród wszystkich wpływających. Wśród tych spraw do mediacji sądy skierowały w 2023 r. tylko ok. 1,6 proc. spraw. Takie skierowanie zdarza się coraz częściej – w roku 2023 było to 34,5 tys. spraw, czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale to wciąż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta