Dron pomoże w inwigilacji
Każdorazowe zastosowanie bezzałogowego statku powietrznego (BSP) musi opierać się na precyzyjnej podstawie prawnej.
W obecnym stuleciu nastąpił niezwykle szybki rozwój technologiczny powszechnego wykorzystania systemów bezzałogowych statków powietrznych, tzw. dronów. Jeszcze kilkanaście lat temu sprzęt ten wykorzystywany był głównie przez wojsko. Dzisiaj bezzałogowe statki powietrzne (BSP) znalazły szerokie zastosowanie m.in. w ratownictwie, geodezji, transporcie, rolnictwie, reklamie, fotografii, a nawet w walce ze smogiem.
Sprzęt do wszystkiego
Dron jako środek techniczny efektywnie może wspomóc działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Przykładowo wskażmy tu kryminalistykę, która chętnie wykorzystuje BSP do prowadzenia kryminalistycznych czynności procesowych, czynności operacyjno-rozpoznawczych, poszukiwawczych czy pościgowych.
Drony są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym. System kamer jest wymienny, co powoduje, że na dronie można zamontować sprzęt najbardziej adekwatny do realizacji założonego zadania, np. kamera termowizyjna znajdzie zastosowanie do lokalizowania przez policję osób zaginionych lub podejrzanych, które ukrywają się w obszarach zalesionych lub przemieszczają się w porze nocnej.
Drony mogą być wykorzystywane w realizacji praktycznie wszystkich zadań określonych w art. 14 ust. 1 ustawy o policji, czyli w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta