Wspólnie w jednym kierunku
Sądami kierują prezesi i dyrektorzy. Mają odmienne zadania i statusy, ale powinni działać w jednym celu, jakim jest sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.
Obowiązujące przepisy ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych przewidują podział władczych kompetencji kierownictwa sądu. Prezes sądu i jego dyrektor są dwoma organami sądu, co wprost wynika z art. 21 usp. Każdy z nich ma jednak odmienne zadania oraz uprawnienia. Inny jest także ich status pracowniczy i gwarancje zatrudnienia.
Pojemny zakres
Prezesem sądu jest sędzia posiadający znaczną pewność zatrudnienia, natomiast dyrektorem pracownik, którego stosunek pracy wynika z aktu powołania, charakteryzującego się ograniczoną ochroną zatrudnienia (art. 68 i nast. kodeksu pracy). Obu do pełnienia funkcji powołuje polityk – minister sprawiedliwości – obaj podlegają mu jako przełożonemu i zmuszeni są z nim współpracować. Czy to najlepsze rozwiązanie, to już temat na inny artykuł.
Dla porządku warto też zaznaczyć, że wobec prezesa sądu pewne uprawnienia posiada także prezes sądu przełożonego (apelacyjnego lub okręgowego). Chodzi tu przede wszystkim o sprawowanie nadzoru administracyjnego określonego w art. 37 i nast. usp. Szczegółowe uprawnienia prezesa oraz dyrektora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta