SLAPP, czyli o nadużyciu prawa do sądu
Współcześnie SLAPP przybierają coraz bardziej agresywne, a jednocześnie zawoalowane formy. Tym większe znacznie ma więc właściwe zakresowo wdrożenie unijnej dyrektywy w tej sprawie.
Przyjęta 11 kwietnia 2024 r. dyrektywa nr 2024/1069 w sprawie ochrony osób, które angażują się w debatę publiczną, przed oczywiście bezzasadnymi roszczeniami lub stanowiącymi nadużycie postępowaniami sądowymi („Strategic lawsuits against public participation” – dalej: SLAPP), jest jedną z najdonioślejszych i trudniejszych do wdrożenia z punktu widzenia systemowych gwarancji proceduralnych, ochrony praw podmiotowych czy dóbr prawnie chronionych. Wartością chronioną w szczególnej regulacji SLAPP jest debata publiczna sensu largo, która może przejawiać się w wyrażaniu publicznego stanowiska przez osoby fizyczne lub prawne czy to poprzez wykonywany zawód, działalność lub aktywność, czy też niezależnie od takiego związku. Chodzi o ochronę wolności głoszenia poglądów, sztuki, nauki, ale także wolność zgromadzeń w celu udziału w debacie publicznej.
Do kręgu osób, których aktywność podlega ochronie, zalicza się m.in. dziennikarzy, aktywistów, organizacje pozarządowe, naukowców. Są to tylko przykłady, bo zakres podmiotowy wolności wypowiedzi chronionej jest otwarty i należy do niego każda osoba wyrażająca publiczne stanowisko, ale także osoba ją wspierająca poprzez swoją wiedzę i kompetencje (np. członek rodziny, prawnik, wydawca, dostawca usługi internetowej itp.). Warunkiem szczególnej ochrony jest cel wypowiedzi, który sprowadza się do debaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta