W start-upach pesymizm. Czy nastroje się poprawią?
Brakuje pieniędzy na innowacje – aż 56 proc. start-upów wskazuje, że pozyskanie finansowania jest dziś bardzo trudne – wynika z raportu, który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.
Nastroje w branży start-upowej w Polsce są minorowe. Z najnowszego raportu rocznego fundacji Startup Poland, którego „Rzeczpospolita” jest patronem medialnym, wynika, że spółki z tego sektora nie rosną tak, jak można byłoby oczekiwać. „Polskie start-upy pozostają małe” – czytamy, a potwierdzają to statystyki. Prawie połowa ankietowanych nie zatrudnia nikogo lub ma nie więcej niż trzech pracowników. Firmy boleśnie odczuwają brak finansowania. 72 proc. mówi wprost, że potrzebuje pomocy w dostępie do kapitału.
Gdzie są pieniądze dla start-upów?
Badania Startup Poland pokazują, że w przypadku rodzimego rynku start-upowego trudno mówić o strumieniu pieniędzy, który go zasila – to, co płynie do młodych, innowacyjnych spółek, to raczej strumyk. 56 proc. ankietowanych wskazuje na utrudniony dostęp do finansowania.
– Polska gra zdecydowanie poniżej swoich możliwości – przyznaje Krzysztof Bachta, partner zarządzający 4Growth VC. I zaznacza, że w ub.r. polski rynek venture capital odnotował inwestycje o wartości 2,1 mld zł, co stanowiło ledwie ok. 0,06 proc. polskiego PKB.
– Dla porównania średni udział inwestycji VC w PKB dla krajów OECD oscyluje wokół 0,2–0,3 proc. A dla wiodących gospodarek, jak Stany Zjednoczone, ów poziom przekracza nawet 0,4 proc. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta