Najważniejsze uprawnienia członków zarządu spółki komunalnej
Najważniejszym uprawnieniem – z którego często członkowie zarządu spółki nie zdają sobie sprawy – jest prawo do zwoływania zgromadzeń wspólników. Kolejnym uprawnieniem zarządu, rzadko wykorzystywanym w spółkach z udziałem jst, jest możliwość wnioskowania o zwołanie posiedzenia rady nadzorczej.
Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z art. 201 § 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h), „prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę”. Postanowienie k.s.h jest w tym zakresie bardzo ogólne i warto postawić pytanie, jakie obowiązki i prawa ma zarząd. W pierwszej kolejności przeanalizuję uprawnienia zarządu.
Zgodnie z postanowieniami art. 235 § 1 k.s.h zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd. Może on to zrobić z własnej inicjatywy lub na żądanie rady nadzorczej czy wspólnika/wspólników reprezentujących 1/10 kapitału. Umowa spółki, o której kształcie rozstrzyga właśnie zgromadzenie wspólników, może przyznawać prawo do żądania zwołania zgromadzenia wspólników także innym osobom.
Zwoływanie zgromadzeń wspólników
Zgromadzenie wspólników to organ, który podejmuje najbardziej istotne dla spółki decyzje, rozstrzyga kwestie sporne pomiędzy radą nadzorczą a zarządem, przyjmuje umowę spółki, a w konsekwencji ustala kompetencje rady nadzorczej i zarządu. Posiadając prawo do zwołania zgromadzenia wspólników, zarząd ma bardzo uprzywilejowaną pozycję. To on decyduje o porządku obrad zgromadzenia wspólników, przygotowuje projekty uchwał, a także proponuje zmiany postanowień umowy spółki. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta