Cyrkularność w erze cybernetycznej
Wraz z cyfryzacją gospodarki i życia szybko przybywa nam elektrośmieci. W ślad za tym nie idzie jednak świadomość, co należy z nimi robić.
Zarówno statystyki, jak i prognozy dla rynku towarów elektronicznych pokazują, z jak gwałtownymi przyrostami mamy – i będziemy mieć – do czynienia.
Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wiosną tego roku wynika, że w ciągu dekady między 2012 a 2021 rokiem liczba sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadzanego na europejski rynek niemal się podwoiła: z 7,6 mln ton do 13,5 mln ton rocznie. Za tym idzie ilość zebranych elektrośmieci, która w tym samym czasie powiększyła się z 3 do 4,9 mln ton.
To znacząca część globalnej, elektrośmieciowej góry, która dziś sięga 14 mln ton, a do 2030 r. ma dobić poziomu 82 mln ton. Ten przyrost będzie zapewne wynikiem zarówno zwiększającej się produkcji i użytkowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych, jak i zjawiska powszednienia mniejszych urządzeń tego typu. Chodzi tu o to, że wciąż mamy tendencję do trzymania w domu starego – ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta