Wielki kryzys w kinematografii
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
Sytuacja jest dramatyczna. W Polskim Instytucie Sztuki Filmowej nie ma dyrektora i dotąd nie został ogłoszony termin nowego konkursu na to stanowisko. Nie są procedowane ustawy dla środowiska bardzo istotne. Nie ma nawet jeszcze programów operacyjnych na rok 2025 ustalających zasady dofinansowywania przez PISF naszej produkcji filmowej, edukacji, upowszechniania kultury filmowej. Środowisko filmowe czuje się źle traktowane przez obecne władze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
— Nie ma między nami i przedstawicielami ministerstwa jakiejkolwiek współpracy – mówili niedawno uczestnicy spotkania antykryzysowego przygotowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Dymisja Karoliny Rozwód
Pierwszy kryzys na linii ministerstwo-filmowcy pojawił się przy okazji walki o tantiemy z Internetu, ale po rozmowach i protestach – zwłaszcza młodych filmowców – został zażegnany. Środowisko odniosło tu duży sukces.
Nie trzeba było jednak długo czekać na kolejny wstrząs. W dziwnych okolicznościach Hanna Wróblewska, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwolniła ze stanowiska wybraną w konkursie zaledwie cztery miesiące wcześniej nową dyrektorkę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karolinę Rozwód.
– Kiedy dochodziło do zmiany władzy obiecano nam transparentność, sprawiedliwość, samodzielność instytucji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta