Zgłoszenia anonimowe nie takie straszne
Warto rozważyć umożliwienie zgłoszeń anonimowych zarówno w procedurach ustalanych przez podmioty prawne, jak i organy publiczne.
Po uchwaleniu ustawy o ochronie sygnalistów jednym z zagadnień, które wzbudza dyskusję zarówno wśród prawników jak i przedsiębiorców, jest kwestia zgłoszeń dokonanych anonimowo. To już 25 grudnia 2024 r. wejdą w życie pozostałe przepisy ustawy o ochronie sygnalistów zawarte w szczególności w jej rozdziale czwartym, dotyczącym zgłoszeń zewnętrznych.
Ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie obligatoryjnego wdrożenia anonimowego trybu dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i zgłoszeń zewnętrznych, i to podmioty prawne oraz organy publiczne same mają decydować o możliwości przyjmowania zgłoszeń anonimowych.
Biorąc pod uwagę prezentowane obawy przed wprowadzeniem takiego rozwiązania przez poszczególne podmioty i organy, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu.
Mogą, ale nie muszą
W dyrektywie nr 2019/1937 pozostawiono państwom członkowskim możliwość zdecydowania o tym, czy podmioty prawne oraz organy publiczne mają obowiązek przyjmowania zgłoszeń dokonanych anonimowo i podejmowania w związku z nimi działań następczych.
Co istotne, z treści tej dyrektywy wynika, że to właśnie państwa członkowskie podejmują decyzję w kwestii przyjmowania zgłoszeń dokonywanych anonimowo, nie zaś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta