Przestępcy nie próżnują
Rozwój sztucznej inteligencji daje przestępcom zupełnie nowe możliwości – mówi Jacek Skała, prokurator z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.
Jakie nowe przestępstwa trafiają do prokuratury?
Kradzież środków pieniężnych z rachunków bankowych to może najczęściej popełniane czyny zabronione przeciwko mieniu. Niekiedy narzędzia hakerskie i metody socjotechnicznej manipulacji są wyrafinowane. Jednak najgorsze dopiero przed nami: rozwój tzw. sztucznej inteligencji daje przestępcom zupełnie nowe możliwości łamania haseł czy tworzenia cyfrowych awatarów prawdziwych osób.
Czy prokuratura nadąża z ich ściganiem?
Sukcesy prokuratury są duże, ale założenie, że znacznie ograniczy się taką przestępczość, jest mrzonką. W prokuraturach regionalnych powstały działy do zwalczania cyberprzestępczości, są także w prokuraturach okręgowych. Zajmują się najpoważniejszymi przestępstwami, ale i tak 95 proc. rozpoznają prokuratury rejonowe. Ściganie takich przestępstw kosztuje i potrzebne są np. zaawansowane narzędzia do analizy kryminalnej. Policja je ma, tworzona jest tam cyfrowa platforma dająca nowe możliwości wykrywcze. Trzeba bowiem pamiętać, że prokuratorzy nadzorują śledztwa i mogą ukierunkowywać działania policji, ale to ona musi mieć narzędzia do śledzenia podejrzanych transakcji kryptowalutowych.
Jak pracuje nad taką przestępczością?
Od 2017 r. prokuratura prowadzi w kooperacji z KSSiP szkolenia ze zwalczania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta