Będą duże pieniądze na ekspansję polskich firm
Gospodarka niemiecka ma problemy, co tworzy wiele możliwości dla polskich firm. Pojawią się możliwości ekspansji – mówi Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK.
Od UE oczekuje się skoku technologicznego, ale mierzymy się z coraz większymi wyzwaniami, co unaocznił raport Mario Draghiego. W tym kontekście kluczowe staje się znaczenie instytucji, które są w stanie zapewnić stabilność finansowania długofalowych projektów. Czujecie to w BGK?
W ostatnich dekadach dokonaliśmy jako kraj niebywałego skoku – przez 30 lat potroiliśmy PKB i z pozycji ubogiego krewnego, który na początku lat 90. miał PKB na głowę pod względem siły nabywczej niższe od Ukrainy, staliśmy się państwem, które wyróżnia się nie tylko w regionie. Przez lata Polska nie zajęła jednak takiego miejsca w Europie, które się jej naprawdę należy. Teraz zaczyna się to zmieniać, jesteśmy inaczej postrzegani, na Polskę patrzy się dzisiaj jak na lidera Europy Centralnej. Ale przed nami kolejne wyzwania i musimy najbliższą dekadę wykorzystać maksymalnie dla wzrostu polskiej gospodarki, utrwalając, a nawet poprawiając naszą pozycję. Później, ze względu na demografię, będzie już o to trudniej.
Patrząc z takiej perspektywy, stabilność finansowania długofalowych projektów, a co za tym i rola Banku Gospodarstwa Krajowego wydają się kluczowe. Pełni on szczególną rolę w całym systemie finansowym państwa nie tylko ze względu na fakt, że obsługujemy system finansów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta