Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
Proces należy przeprowadzić tak, by uniknąć ryzyka przerw w dostawach energii, wysokich cen i negatywnych skutków gospodarczych. Droga energia oznacza wyższą inflację dla przyszłych pokoleń, odpływ przemysłu i centrów danych z Polski oraz utratę miejsc pracy. Gra idzie więc o wysoką stawkę.
W kraju brakuje spójnej strategii energetycznej, co spowalnia dekarbonizację i osłabia pozycję Polski w UE. Widoczny jest też negatywny wpływ braku odpowiednich regulacji i spojrzenia długofalowego na proces zmian. Dodatkowym problemem są wciąż niedoinwestowane sieci.
OZE są niezbędne, ale muszą być wspierane stabilnymi źródłami energii. Ze względu na swoją zmienność i znaczne różnice w dyspozycyjności – na każdy MW zainstalowany w węglu czy atomie potrzeba ok. 3–4 razy więcej mocy w wietrze bądź 6–8 razy więcej mocy w PV. Alternatywnie, na każdy MW mocy zainstalowanej w OZE potrzeba około 1–1,5 MWh pojemności baterii w systemie BESS. Jednak takie rozwiązania hybrydowe mogą być droższe od energetyki jądrowej.
Rezerwa mocy w systemie energetycznym jest zbyt niska. W sierpniu tego roku podczas wieczornego zapotrzebowania spadła do 5 proc. To znacznie poniżej rekomendowanego poziomu 9 proc. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta