Handel żywnością coraz trudniejszy
Międzynarodowy handel żywnością mierzy się z wieloma wyzwaniami, od problemów związanych z chorobami zwierząt, poprzez logistykę, po politykę handlową poszczególnych państw, która wpływa na relacje między kupującymi a sprzedającymi.
– Rzeczywistość staje się nieprzewidywalna – mówi „Rz” Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska – Azja. I nie chodzi tu tylko o konflikty zbrojne, ale też o zaostrzoną politykę handlową czy problemy z logistyką.
– Wszelkie ograniczenia, wojny związane z transferem technologii, niosą ze sobą potężne zagrożenia. Świat nie rozwiązuje problemów, a tworzy nowe. Narastają napięcia, a jakby tego było mało – grupa Huti paraliżuje transport morski, wyłączając popularny szlak handlowy i zmuszając statki do opływania Afryki. Konsekwencje tego są dramatyczne – zaznacza Piechociński. Również nacjonalizm gospodarczy może powodować problemy. – W relacjach z Chinami to już występuje. Jeśli Europa każe Chinom dopłacać do eksportu aut elektrycznych, musi mieć świadomość, że to nie pozostanie bez odzewu.
Europa może przegrać walkę o azjatycki rynek zbytu choćby z Ameryką Południową. Spadek eksportu z Europy przełożyłby się na niższe ceny produktów na tutejszych giełdach, a tym samym na niższe ceny skupu towarów od rolników. – Nasz świat stoi przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta