Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O wyborach do Trybunału

18 grudnia 2024 | Rzecz o prawie | Małgorzata Gersdorf

Za sytuację, w jakiej znalazł się TK, odpowiadają nie tylko politycy, ale i osoby, które w 2015 r. brały udział w procedurze wyboru na sędziego, godząc się na jawne bezprawie we własnej sprawie.

Za nami decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o powierzeniu funkcji prezesa TK Bogdanowi Święczkowskiemu. Ja jednak chcę odnieść się do wydarzeń z października i listopada 2015 r., których konsekwencje odczuwamy do dziś. Skłonił mnie do tego opublikowany 30 listopada 2024 r. na Rp.pl tekst prof. J. Steliny, sędziego TK, „Kryzys wokół TK – politycy zepsuli, politycy powinni naprawić”. Zasadniczy wydźwięk artykułu jest taki, że kryzys wokół TK należy stanowczo zakończyć, uwzględniając zarówno kwestie ustrojowe, jak i ludzkie, to jest osób, które zostały wybrane przez Sejm VII oraz VIII kadencji.

Błędna perspektywa

Z apelem tym nie sposób się nie zgodzić. Jest jednak z tym problem, bo autor przyjmuje błędną perspektywę oceny wyboru tych osób. Aczkolwiek słusznie zakłada, że punktem wyjścia wcale nie musi być (nie powinien) wyrok TK z 3 grudnia 2015 r. (K 34/15), jego sentencja oraz wnioski, jakie były formułowane w przestrzeni publicznej w świetle tego rozstrzygnięcia i późniejszych wydarzeń. Chodzi zwłaszcza o rzekome orzeczenie przez TK o tym, że trzech sędziów zostało wybranych przez Sejm VII kadencji prawidłowo, a dwóch nie. Takie stwierdzenie w przedmiotowym wyroku nie pada, gdyż prawnej ocenie poddano art. 137 ustawy o TK z 26 czerwca 2015 r. Przepis ten, jak wiadomo, miał umożliwić przyspieszenie wyboru sędziów do TK na kadencje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13055

Wydanie: 13055

Spis treści
Zamów abonament