Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

AI i zakazane praktyki. A potem kary

18 grudnia 2024 | Rzecz o prawie | Rafał Rozwadowski Przemysław Sotowski

Dla tych, którzy myśleli, że jest jeszcze dużo czasu na dostosowanie się do aktu w sprawie sztucznej inteligencji, mamy złą wiadomość: Ten czas właśnie się kończy.

Już od 2 lutego 2025 r. obowiązywać będzie zakaz używania oraz wprowadzania na rynek UE systemów sztucznej inteligencji (systemów AI), które spełniają kryteria praktyk zakazanych. Naruszenie tego przepisu może wiązać się z dotkliwymi karami administracyjnymi, sięgającymi maksymalnie 35 mln euro lub 7 proc. całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku.

Szczegółowe wytyczne dotyczące systemów AI, które zostaną uznane za zakazane, zostaną opublikowane przez Komisję Europejską. Trwają konsultacje w tej sprawie prowadzone przez unijne Biuro ds. Sztucznej Inteligencji (miały zakończyć się 11 grudnia 2024 r.) oraz polskie Ministerstwo Cyfryzacji (do 31 grudnia 2024 r.).

Sami musimy ustalić, co jest zakazaną praktyką

Artykuł 5 AI Act opisowo określa praktyki zakazane. Nie zawiera konkretnych przykładów takich działań. Nie ma gotowej checklisty, a zakazane praktyki mogą przybierać różne formy.

Ustalenie, co jest praktyką zakazaną, staje się pierwszorzędną potrzebą każdego z podmiotów w łańcuchu AI. Identyfikacja i ocena określonego działania z perspektywy ryzyka według klasyfikacji przyjętej w akcie w sprawie sztucznej inteligencji musi być przeprowadzona przed 2 lutego 2025 r.

Lista zakazanych praktyk z AI Act nie jest zaskoczeniem. Wszystkie, co przypomina nam samo rozporządzenie, są sprzeczne z prawami podstawowymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13055

Wydanie: 13055

Spis treści
Zamów abonament