Geopolityka i sztuczna inteligencja. Nowa normalność wokół nas
W 2025 roku sztuczna inteligencja (AI) będzie kontynuować swój dynamiczny rozwój, wpływając na różne aspekty działalności firm – mówi Maciej Pilipczuk, członek zarządu, dyrektor finansowy w Emitel SA.
Przed nami 2025 rok. Jaki to będzie rok?
2025 rok zapowiada się jako kolejny rok pełen dynamicznych zmian i wyzwań. Wiele prognoz wskazuje, że sztuczna inteligencja (AI) będzie odgrywać coraz większą rolę w różnych dziedzinach życia. Świat będzie się musiał zmierzyć z rosnącym zapotrzebowaniem na moc obliczeniową, a co za tym idzie na energię elektryczną. Geopolityka również będzie miała znaczący wpływ na globalne wydarzenia. Rywalizacja między Stanami Zjednoczonymi a Chinami będzie dominować na arenie międzynarodowej, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku. W zależności od decyzji nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, może to istotnie wpłynąć również na sytuację w Europie i Polsce. Trump planuje obniżki podatków i podniesienie ceł, co może prowadzić do globalnej wojny handlowej, szczególnie z Chinami. Dużą niewiadomą pozostają rozstrzygnięcia w wojnie obronnej Ukrainy z Rosją. Ważą się losy dalszego wsparcia międzynarodowego dla Ukrainy, co istotnie może wpłynąć na rozwój sytuacji. Do tego dochodzi coraz bardziej napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie, działania wojenne Izraela, czy obalenie reżimu Asada w Syrii. Krótko, dzieje się dużo, ale to jest właśnie nowa normalność.
W Polsce głównym wydarzeniem będą niewątpliwie wybory prezydenckie, których wynik może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta