Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ogłoszenie upadłości a prawo pracy: przywileje, wyjątki i sporne interpretacje

31 grudnia 2024 | Dodatek | ALEKSANDER PŁAZA

Ogłoszenie upadłości pracodawcy często oznacza falę zwolnień, ograniczenie konsultacji związkowych i zniesienie szeregu przywilejów dla pracowników. 

Zarówno przepisy kodeksu pracy (dalej: „k.p.”), jak i ustaw szczególnych zawierają regulacje, które ułatwiają rozwiązywanie stosunków pracy w sytuacji, gdy pracodawca kończy działalność gospodarczą. W niniejszym artykule przedstawiono kluczowe zagadnienia dotyczące wypowiadania umów o pracę w przypadku ogłoszenia upadłości pracodawcy.

Na wstępie warto podkreślić, że zgodnie z art. 160 ust. 1 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe oraz ugruntowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego to syndyk masy upadłości, na podstawie art. 31 § 1 k.p., uzyskuje uprawnienie do dokonywania czynności w sprawach pracowniczych. Po ogłoszeniu upadłości syndyk składa zatem pracownikom oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę lub o rozwiązaniu stosunku pracy w innym trybie.

Ogłoszenie upadłości

Zgodnie z art. 411 § 1 k.p. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41 k.p. ani przepisów szczególnych chroniących pracowników przed wypowiedzeniem bądź rozwiązaniem umowy o pracę. Ogłoszenie upadłości nie oznacza jednak automatycznego ustania stosunku pracy z mocy prawa – co do zasady konieczne jest złożenie przez syndyka oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy każdemu pracownikowi z osobna. Jednocześnie art. 411 § 1 k.p. nie wyklucza rozwiązania umowy bez wypowiedzenia ani zawarcia porozumienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13064

Wydanie: 13064

Spis treści
Zamów abonament