Fundacja rodzinna – kompleksowe narzędzie sukcesji i ochrony majątku
Fundacja rodzinna umożliwia utrzymanie ciągłości zarządzania przedsiębiorstwem, co jest kluczowe w branży wymagającej stałego nadzoru operacyjnego, takiej jak TSL.
Choć nazwa sugeruje, że fundacja rodzinna skierowana jest wyłącznie do rodzin, to w praktyce jej beneficjentami mogą być również osoby trzecie. Fundacja rodzinna to instytucja prawna wprowadzona do polskiego systemu prawnego 22 maja 2023 r. W krajach takich jak Austria, Holandia czy Niemcy podobne rozwiązania funkcjonują od lat, zapewniając skuteczne narzędzie ochrony i zarządzania majątkiem. Celem fundacji rodzinnej jest gromadzenie aktywów, zarządzanie nimi oraz świadczenie korzyści finansowych na rzecz beneficjentów.
Fundacja rodzinna wspiera sukcesję wielopokoleniową, umożliwiając fundatorowi zadbanie o ład korporacyjny w jego przedsiębiorstwie, a także zaplanowanie wycofania się z czynnej działalności bez utraty kontroli nad firmą. Fundacja może również służyć jako narzędzie reinwestowania zysków oraz zabezpieczenia pracowników kluczowych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Fundator, czyli osoba zakładająca fundację, musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Może założyć fundację za życia w formie aktu notarialnego lub powołać ją w testamencie. Minimalna wartość funduszu założycielskiego wynosi 100 000 zł, przy czym aktywa mogą obejmować nie tylko gotówkę, ale również nieruchomości czy udziały w spółkach. Ważne jest, że założenie fundacji może wiązać się z oszczędnościami podatkowymi już na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta