Sylwester to ważna data w prawach własności intelektualnej
Z końcem roku wygasają prawa autorskie. Najpóźniej ostatniego dnia roku należy też wypowiadać prawnoautorskie umowy licencyjne. W takim przypadku umowy będą obowiązywać jeszcze przez kolejny rok, a nie dłużej.
Wraz ze zmianą roku następują istotne skutki prawne przewidziane w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Najważniejsze kwestie dotyczą wygaśnięcia praw oraz umów licencyjnych. Zagadnienia te mają istotne znaczenie z perspektywy czynności, jakie należy podjąć jeszcze w „starym roku”.
Czas ochrony
W pierwszej kolejności należy wskazać, że prawa autorskie wygasają z końcem roku. Choć powszechnie przyjmuje się, że trwają one za życia twórcy oraz 70 lat od jego śmierci, to jednak trzeba zauważyć, że termin ten liczony jest w latach pełnych następujących po roku, w którym nastąpiło zdarzenie rozpoczynające bieg terminu. To zatem zawsze od stycznia utwór przechodzi do domeny publicznej, tj. jego eksploatacja w zakresie praw majątkowych jest dozwolona.
Innymi prawami wygasającymi z końcem roku są m.in. prawa do: artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu, topografii układów scalonych. Natomiast większość praw własności przemysłowej wygasa dokładnie z chwilą upłynięcia czasu ochrony liczonego, co do zasady, od chwili zgłoszenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta